GABINET SEKSUOLOGII #TWÓJTERAPEUTA

WARSZAWA | KONSULTACJE ONLINE | www.twojterapeuta.pl

Z kim najlepiej się skontaktować, by uzyskać wsparcie?

Pójście do odpowiedniego specjalisty pomoże nam zminimalizować stres, zaoszczędzić czas i niekiedy pieniądze. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak kwestie somatyczne. Te dwie sfery naszego życia często się przeplatają. Tym bardziej, żadna z nich nie powinna być pomijana.

Postaram się nie przynudzać. Chcę zainteresować tematem oraz wyczulić na pewne kwestie. Skrótowo przedstawię wybrane zawody, których przedstawiciele mogą być pomocni w codziennych problemach. Ich funkcje często się uzupełniają ale nie zawsze dają zastąpić.

 

PSYCHOLOG – podstawowe pojecie odnoszące się do osoby, która ukończyła studia magisterskie. Posiada wiedzę z zakresu życia psychicznego człowieka. Jest kompetentna w kwestii orzekania, udzielania pomocy psychologicznej i przeprowadzania odpowiednich testów i kwestionariuszy – badających temperament, osobowość czy iloraz inteligencji. Psychologowie pracują w poradniach, szpitalach, szkołach, zakładach karnych etc. Powinni być wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie i wstępne rozpoznanie problemu. Słowo to wzięło swoją nazwę od greckich "psyche" (dusza) i "logos" (nauka).

 

PSYCHIATRA – dla większości z nas znane słowo określające specjalizację z zakresu medycyny. Oznacza to, że psychiatrą może być wyłącznie lekarz. Jedyny zawód w Polsce, który uprawnia do diagnozy lekarskiej, badań fizykalnych oraz wypisywania recept. Psychiatrzy, podobnie jak inni lekarze, mogą pracować publicznie (na NFZ) oraz prywatnie.

 

SEKSUOLOG – pojecie, które wciąż budzi najwięcej emocji, jednocześnie jest niestety najmniej znane. Seksuologia po specjalizacja podyplomowa. Seksuologię może ukończyć lekarz lub psycholog. To jaką bazę wykształcenia ma dana osoba definiuje zakres pomocy seksuologicznej przez nią udzielanej. Jeżeli mamy do czynienia z lekarzem-seksuologiem możemy śmiało rozmawiać z nim na temat np. badań hormonalnych czy leków opóźniających ejakulację. Możemy tez mieć zapewnienie, że uzyskamy wsparcie medyczne. Lekarz seksuolog może mieć dodatkową specjalizację tj. ginekologia. Psycholog, który został seksuologiem może pomagać poprzez psychologiczne metody pracy. Jest to bardzo przydatne w przypadku problemu np. zaburzeń erekcji, którego źródłem jest stres lub problemy w relacji.

 

PSYCHOTERAPEUTA – zacznijmy od etymologii słowa. Z klasycznego języka greckiego psychoterapia to „leczenie duszy”. Oznaczałoby to proces mający na celu poprawę stanu psychicznego pacjenta. Proces ten jest dość specyficzną relacją trwając dłużej niż kilka spotkań. Mówiąc o specyfice muszę wspomnieć o kontrakcie, który obowiązuje zarówno pacjenta, jak terapeutę. Te zasady mogą się różnić w zależności od nurtu, czyli podejścia reprezentowanego przez różne szkoły. Możemy spotkać się z psychoanalizą, humanizmem czy wybraną przeze mnie psychoterapią poznawczo-behawioralną.

Szkoła psychoterapii to 5-letni kurs podyplomowy. Jego uczestnicy mają za sobą również pracę terapeutyczna pracę własną – indywidualną lub grupową. Poddawani są dodatkowo regularnym superwizjom – spotkaniom, podczas których inni specjaliści pomagają ocenić ich prace z pacjentami. 

 

Podsumowując: nie każdy psycholog potrafi prowadzić terapię a nie każdy seksuolog może nam wypisać receptę na Viagrę. Zachęcam do pozyskiwania informacji o specjalistach, do których się udajecie. W doborze właściwej pomocy ważna jest również otwartość w mówieniu o problemie oraz oczekiwaniach. My terapeuci jesteśmy przede wszystkim ludźmi, przygotowanymi do tego, by pomagać.

 

#twojterapeuta

 

Psychiatra? Seksuolog? Psycholog?

06 maja 2019
26 marca 2020
Według zaleceń towarzystw psychoterapeutycznych oraz Ministerstwa Zdrowia sesje na żywo powinny być zawieszone. Jak więc pracować w izolacji? Czy koniecznie jest przerywanie procesu terapeutycznego? Co z osobami, które potrzebują teraz
21 marca 2020
Mając na uwadze zdrowie swoje i swoich bliskich oraz czując odpowiedzialność społeczną większość z nas zdecydowała się już teraz zostać w domu. Niektórych zmusiła do tego sytuacja zawodowa. Jakkolwiek pierwszy
11 sierpnia 2019
Musimy zacząć od tego, że samo pojęcie uzależnienia od seksu jest dość niejasne. Specjaliści podchodzą do niego w różny sposób z powodu braku jednoznacznego określenia tego problemu w klasyfikacji chorób.

TWÓJTERAPEUTA BLOG

Kontrakt terapeutyczny

Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Kontakt

 

MAIL: kontakt@twojterapeuta.pl

INSTAGRAM: michal_seksuolog

zapisy na trapie wyłącznie przez portal ZNANYLEKARZ.PL

 

 

 

 

 

MICHAŁ SAWICKI

Gabinet seksuologii i psychoterapii

Ochrona Danych